Po narodení prvého dieťaťa partnerský vzťah prechádza zmenami. Podľa psychologickej obce sa zmeny týkajú toho, ako veľmi sme spokojní vo vzťahu, ako spolu komunikujeme, ako vnímame problémy, ktorým čelíme, koľko pozornosti venujeme jeden druhému a ako si dôverujeme.
Spokojnosť vo vzťahu podľa štúdií v prvých rokoch manželstva v priemere klesá bez ohľadu na to, či má pár dieťa alebo ho nemá. Prvých 5 rokov manželstva je najrizikovejších vzhľadom na možnosť jeho rozpadu. Pokiaľ pár prechádza krízou vo vzťahu v období, keď čakajú bábätko, práve narodenie dieťaťa môže túto krízu prehĺbiť.
Starostlivosť o vzťah chráni nielen pred jeho rozpadom, ale prináša aj mnoho benefitov
Výskumníci zistili, že ak trávime čas so svojimi partnermi a partnerkami, tak sme šťastnejší, menej vystresovaní a vnímame hlbší zmysel života.
V nasledujúcich riadkoch prinesieme odporúčanie, ako znovu nájsť (alebo nestratiť) emocionálne spojenie so svojím partnerom či svojou partnerkou. Zamerať sa na svoj vzťah a udržiavať ho pri živote vyžaduje vedomú prácu oboch strán. Veď ktorý človek by nechcel byť šťastný vo vzťahu?
Ako teda posilniť emocionálne puto v rámci partnerskej dvojice?
Nesmieme zabudnúť, že sme nielen rodičmi, ale sme aj pár. Pre spokojnosť oboch zúčastnených treba robiť určité kroky, ktoré síce vyzerajú jednoducho, ale nemusí byť ľahké aplikovať ich v bežnom živote. Verím však, že sa o to aspoň pokúsite.
- Rozprávajme sa spolu každý deň – Vďaka hlbokej a láskyplnej komunikácii bude náš vzťah fungovať. Úprimný rozhovor umožňuje dozvedieť sa o potrebách, pocitoch, trápeniach svojho partnera/svojej partnerky. Umožní nám pozrieť sa na svet z jeho/jej uhla pohľadu. Nevieme si čítať myšlienky, preto máme každý deň spolu komunikovať. Keď máme dieťa (alebo viac detí), musíme si vedome vytvárať priestor na rozhovor. Je na nás, kedy to bude – ideálnym časom môže byť, keď uložíme dieťa na nočný spánok. Diskutujme spolu nielen o praktických veciach ohľadom starostlivosti o deti a domácnosť, ale aj o tom, kto mal aký deň. Náš partner/naša partnerka nás vie lepšie pochopiť aj podporiť, pokiaľ vie, čím žijeme, kým nie sme spolu.
Môj tip: Keď sa spolu rozprávate, prestaňte s činnosťou, ktorú aktuálne robíte. Odložte mobily, vypnite televízor a sústreďujte sa plne na seba navzájom. Váš rozhovor bude mať iný rozmer.
- Robme jeden pre druhého maličkosti, láskavosti – rátajú sa:
Denne si dajme záležať na tom, aby sme svojmu partnerovi/svojej partnerke dali najavo svoju náklonnosť.
- Prejavy fyzickej intimity nám zaberú iba pár sekúnd, ale určite potešia našu polovičku. Držme sa za ruky, keď nakupujeme, objímajme sa aj pred deťmi, privítajme sa a rozlúčme sa bozkom, dotknime sa letmo partnera/partnerky, keď ideme okolo.
- Slovné vyjadrenie lásky by malo byť samozrejmosťou. Ak nedokážeme slovami popísať, čo cítime, skúsme to napísať – zaľúbené odkazy či zaľúbený list poslaný poštou môžu urobiť zázrak vo vzťahu.
- Láskavosti – každý deň nájdeme príležitosť na to, aby sme pomohli napríklad s domácimi prácami či s prácou našej polovičky, alebo jej môžeme zaliať čaj, uvariť večeru či vybaviť nákup namiesto nej, aby sme ju potešili alebo trošku odbremenili. Kým jeden z nás sa venuje dieťaťu, ten druhý sa môže venovať sebe a načerpať novú energiu. Sme dvojicou, tak by sme mali spolupracovať ako tím.
Môj tip: Keď sme pri rozhovore zistili, s čím potrebuje viac pomoci alebo podpory náš partner/naša partnerka, tak presne vieme, aké láskavosti mu/jej urobia najväčšiu radosť. Prispejú aj k nárastu spokojnosti vo vzťahu.
- Choďme na pravidelné rande – Rande slúži na rozvíjanie zamilovanosti páru aj prehĺbenie emocionálneho spojenia dvojice. Práve rande vo dvojici bez detí je tým, čo si ako rodičia malého bábätka nevieme predstaviť. Kým prvé mesiace (možno roky) budeme mať obmedzené možnosti, hneď potom, ako môžeme dieťa zveriť inej osobe, na pár hodín môžeme vyraziť do sveta. Zo začiatku môžeme randiť doma – pri dobrom filme, pri neskorej večeri, na terase s fľašou vína, pri pozorovaní hviezd, kým deti spia. Snívajme o tom, čo všetko budeme spolu robiť, čo sme robili pred narodením detí. Hľadajme možnosti, ako sa tým činnostiam môžeme znovu venovať.
Môj tip: Počas trvania nášho rande sa sústreďujme jeden na druhého. Rozprávajme sa o nás dvoch – o našich plánoch či spoločných spomienkach. Pre náš vzťah je významné, ak nebudeme hovoriť o deťoch.
- Milujme sa aspoň raz za týždeň – Jedna štúdia z roku 2016 odhalila zaujímavú vec. Tí, ktorí sa milovali raz týždenne, pociťovali väčšiu spokojnosť vo vzťahu ako tí, ktorí sa milovali menej často. Možno sa zabavíte na informácii, že vedci zistili aj to, že milovať sa viac ako raz týždenne neprispieva k väčšej spokojnosti vo vzťahu. My však vieme, že hoci nezvyšuje spokojnosť vo vzťahu, má blahodarné účinky na našu fyzickú kondíciu, umožní uvoľnenie stresu a prináša pôžitok. Pochopiteľne, k intímnemu životu sa budeme vracať pomaly a postupne po pôrode. Psychológovia a psychologičky odporúčajú plánovať si pohlavný život, pokiaľ preň v záplave povinností nevidíme priestor.
Môj tip: Začať môžete s bozkávaním sa, jemným dotýkaním sa, masážou či horúcim spoločným kúpeľom.
- Naučme sa riešiť konflikty – Po narodení prvého dieťaťa aj ten najzohratejší pár zažije ostré výmeny názorov. Nedostatok spánku, vyčerpanosť, nedostatok času na seba či jeden na druhého môžu spôsobiť to, že ľahšie vybuchneme alebo sa budeme hádať aj kvôli maličkostiam. Potom, ako sa upokojíme, skúsme sa porozprávať, kto čo najviac potrebuje. Nezabudnime sa úprimne ospravedlniť, pokiaľ padli ostré slová. Počas rozhovoru hľadajme spolu kompromisy, riešenia. Samozrejme, je nevyhnutné naučiť sa nielen požiadať o odpustenie, ale dokázať aj zo srdca odpustiť.
Naučiť sa odpúšťať si vo chvíľach preťaženia alebo stresu môže pomôcť zlepšiť náš vzťah.
Sú situácie, keď nás môžu problémy natoľko „prevalcovať“ alebo sa náš vzťah môže natoľko zhoršiť, že budeme potrebovať odbornú pomoc. Podporme sa navzájom, vyhľadajme pomoc a prijmime ju.
Nezabudnime ani na seba – dopriať si čas pre seba a na činnosti, ktoré nám obnovia naše sily a energiu. S väčším elánom sa budeme venovať nielen svojmu partnerovi/svojej partnerke, ale aj svojim deťom.
Slová na záver:
Na našom vzťahu k partnerovi/partnerke záleží rovnako ako na rodičovstve. Šťastní rodičia totiž majú šťastné deti. Spomeňme si na záväzok, ktorý sme jeden druhému dali, a starajme sa o svoj vzťah s láskou každý deň.
Poznámka: na účely tohto článku budeme používať výrazy „partneri, partnerský pár“ pre akýkoľvek pár, ktorý dlhodobo žije spolu – bez ohľadu na to, či sú zosobášení alebo nie sú.
Autor: Silvia Érsek Nováková
Použité zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2702669/
https://www.verywellmind.com/coping-with-stress-that-children-add-to-marriage-4121318
https://raisingchildren.net.au/grown-ups/looking-after-yourself/your-relationship/healthy-relationships-parents
https://raisingchildren.net.au/grown-ups/looking-after-yourself/your-relationship/sex-intimacy-after-baby
https://www.nct.org.uk/life-parent/your-relationship-couple/relationship-changes/changes-your-relationships-after-having-baby
https://www.verywellfamily.com/ways-to-focus-on-your-relationship-after-having-kids-5190310
https://psychcentral.com/relationships/tips-to-help-reconnect-with-your-partner-after-baby
Muise A, Schimmack U, Impett EA: Sexual frequency predicts greater well-being, but more is not always better. Social Psychological and Personality Science. 2016
Content retrieved from: https://babybalance.sk/ako-sa-mame-starat-o-svoj-partnersky-vztah-po-narodeni-prveho-dietata/.