DIASTÁZA – KEDY JU MÔŽEME POVAŽOVAŤ ZA “ZAHOJENÚ”?

DIASTÁZA – KEDY JU MÔŽEME POVAŽOVAŤ ZA “ZAHOJENÚ”?

Baby Balance Senica

Diastáza resp. rozostúpenie priamych brušných svalov vzniká najmä v tehotenstve. S rastúcim bruškom sa predná brušná stena (linea alba) uvoľní a priame brušné svaly sa „rozostúpia“. Diastáza je hlavnou príčinou vypuklého bruška aj niekoľko mesiacov po pôrode a ak je predná brušná stena príliš natiahnutá, môže sa pridružiť aj pretrhnutie (pruh).

Ako zistím, či mám diastázu?

Diastáza všaka neznamená, že sa s vypuklým bruškom už prosto musíte “zmieriť”. Dá sa s tým efektívne pracovať. Operácia je potrebná len v závažných prípadoch, čo vám odporučí váš lekár.

Diastáza sa prejavuje teda:

1/ medzerou medzi priamymi brušnými svalmi, ktorú si ľahko nahmatáte v ľahu, keď zodvihnete hlavu kúsok od zeme

2/ pri cvičení (napríklad sklápačkách alebo keď v ľahu zodvihnete obe nohy nad zem) sa vám tvorí resp. vystupuje tzv. “hrebeň” medzi priamymi brušnými svalmi.

Spoľahlivo a detailne vám ju vyšetrí napríklad fyzioterapeut alebo lekár pomocou sonografického vyšetrenia. Odporúčam navštíviť fyzioterapeuta, ktorý sa špecializuje na ženy po pôrode, a ktorý vám okrem diastázy vyšetrí aj panvové dno a prípadne aj jazvu po sekcii.

Ako sa dá medzera uzavrieť?

Aj po pôrode môžete mať funkčný stred tela, dokonca aj ak máte diastázu. Chce to len trpezlivosť, čas a konzistentné cvičenie.

Kľúčom k zlepšeniu stavu diastázy je naučiť sa, ako správne regulovať vnútrobrušný tlak nielen pri cvičení, ale aj pri bežných denných aktivitách.

V našich skupinových cvičeniach sa učíme základy hlbokého bránicového dýchania, trénujeme ako zapojiť panvové dno do dýchania a následne cvičenia. Všetko toto vám pomôže znovu “prepojiť” svoju myseľ s telom a vedome pracovať so svalmi stredu tela. Bránica a panvové dno musia pri dýchaní efektívne spolupracovať.

Veľkú rolu pri liečení diastázy zohráva aj držanie tela – po pôrode nám často ostáva podsadená panva a brucho vystrčené dopredu, ako pozostatok z tehotenstva, kedy sme mali ťažisko v brušku. A keďže trávime naše dni po pôrode vo veľkej miere nosením bábätka, dojčením, či skláňaním sa nad prebaľovaním, či kúpaním, držanie tela väčšiny z nás nie je ideálne.

Zlé držanie tela teda môže hojenie diastázy často komplikovať.

Napríklad, ak máme postoj s podsadenou panvou, svaly zadku ochabujú (pevný zadok je akýmsi základovým kameňom slúžiacim na oporu nášho trupu), brušná stena je oslabená (vystrkujeme brucho dopredu) a vytvára tak nie úplne vhodné podmienky pre uzavretie diastázy.

So správnym držaním tela môžete lepšie zapojiť hlboké brušné svaly a svaly panvového dna, čo má pozitívny efekt na diastázu.

Môže sa diastáza dať do poriadku aj bez môjho pričinenia?

Dobrou správou je, že veľa menších medzier sa začne uzatvárať v prvých šiestich mesiacoch po pôrode. Treba však povedať, že posilnenie stredu tela je veľmi dôležité a celému procesu nesmierne nápomocné.

Rekonvalescencia bruška po pôrode trvá dlho, ale pomocou správnych cvičení, ktoré posilňujú stred tela a zlepšujú držanie tela, je možné zahojiť aj roky starú diastázu. Cvičenie po pôrode je jednoducho kľúčom k funkčnému brušku a chrbtu bez bolesti.

Skúste cvičebný program určený pre ženy po pôrode

Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoju diastázu, nájdite si vhodný cvičebný program, ktorý je zameraný na riešenie tohto problému. Veľa cvičebných programov alebo trénerov nemá znalosti alebo certifikácie o špecifických stavoch po pôrode.

Vhodné cvičenie vám poskytne ženský fyzioterpeut, alebo tréner s certifikáciou na cvičenie so ženami po pôrode.

Ako teda zistím, že mám diastázu už zahojenú?

Nie vždy sa podarí úplne uzavrieť „medzeru“ medzi priamym brušnými svalmi a nemalo by to byť ani našim jediným cieľom pri cvičení.

Ak totiž máte za sebou viac pôrodov, porodili ste väčšie bábätko, máte vyšší vek, ale ste mali veľký prírastok na váhe počas tehotenstva, je dosť možné, že medzeru budete mať širšiu.

Ak však ale budete mať vďaka cvičeniu hlboké brušné svaly pevné a spojovacie tkanivo (linea alba) dostatočne spevnené, malá medzera nie je problém.

Môžeme to nazvať aj  „funkčná diastáza”

Diastázu teda môžeme považovať za zahojenú, resp. funkčnú, ak:

  • medzera medzi priamymi brušnými svalmi nie je hlboká a mäkká – teda nezaboria sa nám tam prsty, a je na dotyk skôr ako „trampolína“ – teda pevná a plytká
  • medzera je max na 2 prsty
  • pri cvičení sa nám nerobí na bruchu „hrebeň“ alebo nevydúva spodné brucho – to znamená, že vieme správne regulovať brušný tlak

Správne cvičenie je kľúčom k riešeniu diastázy

Možno ste sa dopočuli, že cvičenie diastázu len zhorší, alebo že sa radšej máte vyhýbať fyzickej aktivite, aby ste si svoj stav neskomplikovali.

Opak je však pravdou. 

Práve nečinnosť môže vašu diastázu zhoršiť. Je potrebné sa zamerať na správne cvičenie, ideálne pod dohľadom certifikovaného trénera alebo fyzioterapeuta. Ak preferujete radšej cvičenie doma, vyberte si pre seba vhodný program, ktorý obsahuje cviky šetrné k telu po pôrode a pomôže vám s hojením diastázy.

Pred začatím akéhokoľvek domáceho cvičenia však určite najprv skonzultujte stav vašej diastázy s lekárom alebo fyzioterapeutom.

Autor: Evka Kurčíková

Content retrieved from: https://babybalance.sk/diastaza-kedy-ju-mozeme-povazovat-za-zahojenu/?fbclid=IwAR1DuDQZPezn37mpyi6GxtBy0dLDn25WT7W8WaDiCuh5lRrkkRV3mU_M4AE.