5 LEKCIÍ O TELE (AJ DUŠI) PO PÔRODE, KTORÉ MI DALO MATERSTVO

5 LEKCIÍ O TELE (AJ DUŠI) PO PÔRODE, KTORÉ MI DALO MATERSTVO

Baby Balance Senica

Nemám recept na materstvo, a sama mávam pochybnosti, strácam trpezlivosť a motiváciu takmer každý deň. Materstvo je tá najťažšia práca na svete. Nič a nikto ťa na túto cestu nedokáže úplne pripraviť. Musíš si to skrátka odžiť sama.

Ak si pred tehotenstvom žila aktívnym športovým životným štýlom a máš pocit, že materstvom sa všetky tvoje športové aktivity skončili, tento článok je pre teba.

1. Nebudeš sa cítiť vo svojej koži, ale nájdeš cestu späť k samej sebe

Mám pocit, že žijeme v dobe, kedy telo tehotnej ženy je považované za krásne, až kým..neporodí. Keď porodí, zrazu to isté telo, ktoré dalo život, už nie je také krásne.

Očakáva sa, že ho budeš skrývať, až kým nebude vyzerať ako predtým. Až kým sa nedostaneš znovu do ‚formy‘. Očakáva sa, že zahladíš všetky stopy.

Na sociálnych sieťach vidíš všetky tie ‚fit mamy‘, ktoré dva mesiace po pôrode vyzerajú akoby nikdy nerodili. A ty začínaš mať pocit, že niečo s tebou nie je v poriadku, keď nevyzeráš tak, ako ony.

Cítiš sa ako v cudzom tele. Nič nie je tak ako bolo. Všetko je nové, iné, zvláštne. Akoby si to ani nebola ty.

Chcem ti len povedať, že je to úplne v poriadku. Ty, tvoje telo aj myseľ, potrebujete čas a trpezlivosť. Áno, možno je to teraz ťažké. Ver mi, je to len obdobie. Príde čas, keď sa vyspíš. Keď budeš mať čas pre seba. Čas, keď opäť nájdeš cestu k samej sebe.

To, čo teraz prežívaš, je len dočasné.

2. Športovanie nekončí tam, kde začína materstvo. Bude to len…iné.

Tvoj mozog sa možno cíti pripravený na cvičenie v prvých týždňoch po pôrode, ale tvoje telo pripravené nie je.

Možno ti chýba pravidelný pohyb, lebo si predtým aktívne športovala. Možno sa už nevieš dočkať, kedy si pôjdeš zabehať alebo zacvičiť do posilňovne.

Ak si ale v prvých týždňoch či mesiacoch po pôrode, musíš si uvedomiť, že tvoje telo sa ešte uzdravuje.

A cvičenie bude iné, pretože:

➡️ Tvoje telo sa zmenilo

➡️ Tvoje telo potrebuje čas na zotavenie

➡️ Tvoj metabolizmus a hormóny sa zmenili

➡️ Tvoj spánok je iný a hlavne – nevyspytateľný

➡️ Tvoj denný režim je iný

➡️ Tvoje priority sa zmenili

➡️ Tvoje výživové potreby sú iné…

… a kopec ďaľších zmien.

Tvoje telo sa zmenilo. To ťa však nerobí horšou ženou alebo športovkyňou. Ľudské telo je úžasne adapdabilné.

Uzdravovanie po pôrode nejaký čas trvá. Zmeny a prvé výsledky chcú čas. Tu neexistujú žiadne skratky. Zázračné nápoje, detoxy, či nezmyselné výzvy ako ‚ploché brucho za 2 týždne‘ – nič z toho ti neprinesie dlhotrvajúce a hlavne udržateľné výsledky. Pomaly a vytrvalo zájdeš oveľa ďalej.

Dopraj si čas. Začni pomaly, postupne. Nebudeš to ľutovať.

3. Kontrola po šestonedelí neznamená, že už môžeš cvičiť čokoľvek

Pôrod je síce prirodzená vec, ale zároveň aj VEĽKÁ udalosť pre telo. A kontrola po 6 týždňoch od pôrodu neznamená, že sa môžeš vrátiť hneď ku všetkému, čo si robila pred tehotenstvom.

Čo po šiestich týždňoch potrebuješ ako soľ, je rehabilitácia panvového dna a aktivácia hlbokých brušných svalov – nášho prirodzeného korzetu.

Potrebuješ opäť prepojiť myseľ s telom (obzvlášť, ak si po sekcii) – viac si uvedomovať pohyb a jednotlivé svalové skupiny, ktoré počas tehotenstva ‚spali‘.

????Ak hľadáš návod ako na to, pozri si môj kurz Core Basics alebo napíš, poradím ????

4. Keď sa nevyspíš, akékoľvek tvoje snahy o chudnutie pravdepodobne nebudú fungovať.

Spánok ovplyvňuje VŠETKO. Takže, ak spávaš 3 hodiny denne, aj to prerušovane (čo asi väčšina čerstvých mamičiek), môže sa ti zdať, že nech urobíš čokoľvek, tých pár kg jednoducho nepôjde dolu.

A je to úplne normálne. Pretože funguješ v akomsi krízovom režime.

Psychické dopady nedostatku spánku sú všetkým dobre známe. Lenže dlhodobý nedostatok spánku ovplyvňuje aj tvoje tukové zásoby. Pretože keď nespíš, hormón, ktorý ovplyvňuje pocit nasýtenia sa zníži, a naopak hladina hormónu, ktorý ovplyvňuje pocit hladu, sa zvýši.

Baby Balance Senica

Navyše, tvoje vyčerpané telo netúži po zelenine, ale po sladkostiach – rýchlej energii.

Nejdem ti tu písať, ako máš spať 8 hodín denne a spať keď spí bábätko. Ja aj ty vieme, že to je v istom období materstva takmer nemožné. Chcem ti len povedať, aby si nezúfala, keď sa ti nedarí zhodiť tých pár posledných kg navyše – tvoje vyčerpané telo sa tým chráni.

Dopraj mu čas.

5. Byť mamou nie je tvoja celá identita. Je to len časťou z toho, kým si.

Musíme sa prestať cítiť vinné za to, že túžime mať popri deťoch čas aj pre seba. Čas bez detí. Čas na šport, relax, kreatívne veci… skrátka to, čo nás baví, napĺňa, zrelaxuje a je súčasťou našej identity.

Lebo pred tým, než si sa stala mamou, si bola niekým. A tá osoba stále existuje. Nezmizla. Je v tebe.

Máš právo robiť veci, ktoré nesúvisia s materstvom. Mať svoje sny, svoje koníčky a čas pre seba. Lebo byť mamou je len časťou z toho, kým si.

Toto je začiatok

Verím, že športovanie a aktívny životný štýl nekončí tam, kde začína materstvo. Naopak, myslím si, že tehotenstvo a materstvo z teba dokáže urobiť silnejšiu, efektívnejšiu a odhodlanejšiu športovkyňu, ako kedykoľvek predtým.

My ženy však potrebujeme detailnejšie a dostupnejšie informácie o športovaní v tehotenstve a po pôrode. Viem, že u lekára, v nemocnici, či dokonca u väčšiny fitness profesionálov tieto informácie nedostanete, a ak áno, sú veľmi oklieštené a nejasné.

Preto sme tu my – popôrodní špecialisti (tréneri a fyzioterapeuti), ktorí ti vedia pomôcť a správne ťa nasmerovať. Nebojte sa pýtať.

Ženy si zaslúžia viac.

Autor: Evka Kurčíková

Content retrieved from: https://babybalance.sk/5-lekcii-o-tele-aj-dusi-po-porode-ktore-mi-dalo-materstvo/?fbclid=IwAR0Ot4YvmaLvokwv2jHvklZl_178OZd3cohFjKZLWoLpMoqtWdtbD2omqaU.